اصطلاحات فنی مبلمان اداری

High Glass یا گلوسی:
یک نوع ورق سلولزی با مغزی MDF، که با روکشی از جنس پلکسی گلس کاور شده است . این کاور حالتی براق ، شفاف و زیبا به ورقهای High glass می دهد .

Soft Touch:
ورق سلولزی با مغزی MDF، که با روکشی از جنس PVC کاور شده است . این روکش بر خلاف High glass، نور را بازتاب نمی دهد و سطح آن بسیار صاف می باشد. این کاور ظاهری لطیف و طبیعی بر روی سطح ایجاد می کند.

Light Panel:
ورق سلولزی با ضخامت 50 میلی متر و چگالی پایین، که از پرس دو عدد MDF یا نئوپان 8 میلی متر یکرو ملامینه در طرفین و شبکه هانی کامب (لانه زنبوری) در وسط ساخته شده است. این پانلها دارای استحکام بسیار بالایی بوده و امکان تاب دار شدن آنها در طولهای بلند در مقایسه با سایر پانلها، از درصد پایین تری برخوردار می باشد.

MDF یا نئوپان ملامینه:
به ورق ام دی اف یا نئوپان خامی گفته میشود، که با روکش ملامینه پوشانده شده است. ملامینه یک نوع روکش مصنوعی کاغذی است، که به چسب MF آغشته شده و با استفاده از حرارت و پرس بر روی انواع ورقهای ام دی اف و نئوپان چسبانده می شود.

رنگ الکترواستاتیک:
یک نوع رنگ پودری است، که دارای بار مغناطیسی بوده و با تفنگی هایی مخصوص بر روی سطوح پاشیده می شود و بدلیل بار مغناطیسی، به صورت یکپارچه و یکدست بر روی سطح کار می نشیند . سطوح پوشش داده شده توسط این رنگها، برای پخته شدن، در کوره های حرارتی بین 180 تا 220 درجه عمل آوری می شود. این رنگها عموما بر روی سطوح فلزی کاربرد دارد و از ویژگیهای آن می توان به عدم تغییر رنگ و مقاومت در برابر اشعه خورشید، مقاومت در برابر ضربه و خش پذیری اشاره نمود.

رنگ پلی یورتان:
نوعی رنگ دو جزئی است، که با رزین پلی یورتان تهیه می شود. دارای مدت زمان خشک شدن بسیار کوتاه، مقاومت بالا در برابر اشعه خورشید ، مقاومت در برابر رطوبت، چسبندگی عالی، ظاهر زیبا و چشم نواز، مقاومت مناسب در برابر ساییدگی و ضربه پذیری بالا میباشد.

قطعات دایکستی (Die Casting):
دایکست یا ریخته گری تحت فشار عبارتست از روش تولید قطعات از طریق تزریق فلز مذاب و تحت فشار به درون قالب، که دارای استحکام بالایی می باشد. برای تولید قطعات دایکستی محصولات در جلیس از آلومینیوم و یا آلیاژ زاماک استفاده می شود.

زاماک:
زاماک آلیاژی است، که از ترکیب روی، آلومینیوم، مس و منیزیم ساخته می شود و پایه اصلی آن فلز روی می باشد. هر چه میزان روی بالاتر باشد، استحکام نیز افزایش یافته و مقاومت در برابر خوردگی و دقت ابعادی آن بالاتر می رود.

دایکست واسط:
از نظر کاربردی، دو مدل دایکست در تولیدات استفاده می شود. دایکست گوشه، که برای اتصال کلاف میز به پایه ها در نظر گرفته شده و دایکست واسط، که برای افزایش طول یا عرض میزها بین کلافها استفاده می شود. این دایکست موجب می شود که از نظر ابعاد به خصوص در میزهای کنفرانس، هیچ گونه محدودیتی در طول و یا عرض نداشته باشیم.

میز ال:
یکی از مدلهای چیدمان میزهای اداری می باشد، که جهت ایجاد امکانات بیشتر در طراحی میزها استفاده میشود و با توجه به اینکه از نمای بالا (پلان)، این میزها شبیه حرف L انگلیسی بوده، به این نام معروف شده است.

Touch Latch:
مکانیزم بازکردن درب های کمدی و درب کشو که با فشار دادن درب با یک انگشت، عمل کرده و درب به راحتی باز می شود.

داکت:
داکت یک کانال پلاستیکی درب دار است، که برای محافظت و انتقال کابل از آن استفاده می شود. داکت ها معمولا در سایزهای استاندارد تولید می شوند.

ترانکینگ:
مجموعه ای از محفظه های در بسته و یا کانالها که عمدتا از جنس PVC یا ABS بوده و مسیری را جهت عبور سیمها و کابلها برقرار می کند. در ترانکینگ بر خلاف داکت امکان نصب کلید، پریز و یا سوکت و … نیز وجود دارد .

پلی آمید:
از جمله ترموپلاستهایی هستند که بدلیل استحکام، مقاومت بالا در برابر حلالها، ضربه پذیری و انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر ترک خوردگی، در تولید برخی از پایه های رگلاژ محصولات استفاده می شود.

Oring لاستیکی:
نوعی کاور پلاستیکی نرم است، که بر روی غلطک ریلهای خودبست قرار گرفته و باعث حرکت روان و بدون صدای ریل می شود.

Tandem Box:
نوعی ریل کشو است، که بدلیل استفاده از سیستم چرخنده های استوانه ای شکل، بسته شدن درب کشوها، به آرامی و بسیار آسان انجام می شود.

Full Extension:
به ریل کشوهایی که در زمان باز شدن، کل باکس به سمت بیرون هدایت می شود، Full Extension و ریل کشوهایی که در زمان باز شدن، قسمتی از باکس (حدود 70 درصد) به سمت بیرون می آید را Single می گویند.

آلومینیوم اکسترود:
اکسترود پروفیل آلومینیوم به فرایندی گفته میشود، که طی آن بیلت (شمش) آلومینیوم، تحت فشار از داخل قالب با شکلهای دلخواه عبور کرده و سطح مقطع مورد نظر را تولید می نماید . آلومینیوم های اکسترود به صورت شاخه ای هستند و درتولیدات شرکت جلیس، این قطعات در پارتیشنها، پایه میزهای لاوان، نکا و لارک استفاده می شود.

آنادایز:
فرایندی است که طی آن یک لایه اکسیدی بر روی پروفیلهای آلومینیوم شکل می گیرد و باعث افزایش مقاومت فلز در برابر خوردگی می گردد. با رنگ و پرداختهای مختلف، نمای ظاهری مناسبی را جهت دکوراسیون و تزئینات ایجاد می نماید.

ترمز Pneumatic: